Vítejte Expozice Vzdělávání Historie Akce Fotografie Diskuze Kontakt Adresář English version

 
  • Vzdělávací oddělení Památníku Terezín si Vás dovoluje touto cestou
    informovat o semináři „Jak vyučovat o holocaustu“ a v případě Vašeho
    zájmu i pozvat k účasti na některém ze dvou termínů
    pro rok 2003: 28. 2. - 2. 3. 2003 a 21. - 23. 3. 2003.
    Seminář pro pedagogy - „Jak vyučovat o holocaustu“ ke stažení.

  • Semináře se konají vždy od pátku do neděle ve Vzdělávacím a kulturním
    centru Židovského muzea v Praze
    a v Památníku Terezín.
    Doprava účastníků z Prahy do Terezína a zpět do Prahy je pořadatelem
    zajištěna. Po zaslání přihlášky obdržíte program a další informace.
    Přihláška - „Jak vyučovat o holocaustu“ ke stažení.

Památník Terezín je veřejnosti známý jako místo spojené s památkou obětí perzekuční a genocidní politiky nacistického Německa, odborníkům jako středisko muzejní činnosti a výzkumné pracoviště.

Záhy po nastolení demokratického režimu si Památník uvědomil absenci informací o procesu holocaustu Židů v našich školách. V minulých desetiletích bylo toto téma tabu a odborníků a zasvěcených do tohoto smutného článku naší historie nebylo mnoho. S cílem nabídnout mládeži, dospělým a všem zájemcům chybějící informace a studijní materiál vzniklo v roce 1993 vzdělávací oddělení.

Sestavili jsme vzdělávací program se zaměřením na problematiku Terezína, zejména nejtragičtější období let 1939-1945, jehož náročnost lze variabilně měnit podle požadavků, věku, vzdělání i délky pobytu zájemců. Základ tvořily od počátku prohlídky areálů bývalého ghetta, policejní věznice gestapa v Malé pevnosti, historických expozic, doplňované přednáškami, filmy a besedami s pamětníkem, který holocaust přežil.

Činnost oddělení, které získalo akreditaci ke vzdělávání od Ministerstva školství ČR, doznala za uplynulých osm let podstatných změn.Původní počet členů kolektivu a spolupracovníků se rozšířil, rozšířila se nabídka připravovaných programů a akcí, nové rozměry dostal i záběr působnosti. V roce 1997 bylo v rekonstruovaných Magdeburských kasárnách otevřeno Středisko setkávání jako součást vzdělávacího oddělení. Nově vzniklé studijní a shromažďovací prostory, ubytovna pro 44 osob a vlastní kuchyně vytvářejí důležité zázemí pro organizování seminářů, vzdělávacích pobytů i vlastní tvůrčí práci mladých lidí a pedagogů z České republiky i ze zahraničí.

Základní myšlenka činnosti vzdělávacího oddělení zůstává stále stejná: objasňovat mladým lidem nejen zhoubnost a důsledky rasismu, ale naučit je pochopit, že téma mezilidských vztahů, tolerance a lidské důstojnosti v kontextu rovnoprávnosti ras, národů a kultur jim nesmí být nikdy lhostejné.

Hlavní sféry činnosti vzdělávacího oddělení:

  • semináře
  • metodická činnost
  • badatelská činnost
  • ediční činnost
  • soutěže
  • kulturní a společenské akce
  • pracovní listy pro základní a střední školy
  • kontakty a informace


     

    Semináře
    Od zmíněné klasické skladby programu dnes stále více směřujeme k programům aktivizačním a kreativním, kdy klademe důraz na samostatnou činnost. V malých skupinách pod vedením lektora pracují zájemci na zvolených tématech ve studovně, expozicích i v terénu, v závěru pak prezentují své badatelské výsledky.

    Zejména pro děti je to činnost zajímavá a to především tím, že se samotné podílejí na programu. Studiem připravených knih, kopií dokumentů, fotografií či videozáznamů se nenásilnou formou seznamují s osudem lidí, příslušníků národa odsouzeného před několika desítkami let ke zničení.

    Podobným vývojem prošly i semináře pořádané od roku 1993 pro dospělé, především pro pedagogy z naší republiky, ale i ze zahraničí.

    Novinkou v nabídce akcí byly v roce 2000 třídenní semináře pro pedagogy a pracovníky ve školství, konané pod záštitou Ministerstva školství ČR. Vzdělávací program nazvaný "Jak vyučovat o holocaustu" společně připravili i pro rok 2001 pracovníci vzdělávacího oddělení Památníku Terezín, Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze a Muzea romské kultury v Brně.

    Podobné akce určené pedagogům probíhají každoročně i na mezinárodní úrovni.

  • Seminář pro pedagogy

    Seminář pro pedagogy

     

    Seminář pro pedagogy

    Seminář pro pedagogy


     
    Metodická činnost
    Je zaměřena na pomoc pedagogům, žákům a studentům různých typů škol v ČR i zahraničí při získávání nových znalostí. Poskytujeme podklady, literaturu a odborné konzultace k seminárním a diplomovým pracím, metodické návrhy vyučovacích programů.

    Titulní strana diplomové práce

    Titulní strana diplomové práce


     
    Badatelská činnost
    Zahrnuje vlastní výzkumné úkoly, odborné konzultace autorům publikací či výstav, studentům, badatelům z ČR i zahraničí. Dále zahrnuje přípravu studijního materiálu a názorných pomůcek pro samotné vzdělávací programy a projekty tematicky zaměřené k dějinám Terezína a holocaustu obecně.

    Hledání "stop" po Karlu Poláčkovi

    Hledání "stop" po Karlu Poláčkovi


     
    Ediční činnost
    Pracovníci vzdělávacího oddělení pomáhají při realizaci ediční činnosti Památníku. Na starosti mají sestavování odborného sborníku Terezínské listy a patří mezi stálé přispěvovatele. O naší činnosti pravidelně informujeme v tisku.

    Vydané tisky:

  • "Sešity" I. - IV. - oceněné práce v soutěžích pro mládež
  • "České děti malují v Terezíně" - kalendář
  • "Člověk není číslo" - publikace esejů a kreseb ze soutěží, česká, německá a anglické verze
  • "Holocaust očima českých dětí" - katalog ke stejnojmenné výstavě v USA, anglicky

    Projekty byly realizovány za finanční podpory bývalých vězňů a řady dalších institucí. Pro tento účel má vzdělávací oddělení k dispozici u Památníku Terezín zvláštní "Fond Hany Greenfield" (nazvaný podle zakladatelky), kam mohou přispět všichni, kdo chtějí podpořit programy pro mládež.

  • "České děti malují v Terezíně" - kalendář

    "České děti malují v Terezíně" - kalendář

     

    "Člověk není číslo" - publikace esejů a kreseb ze soutěží

    "Člověk není číslo" - publikace esejů a kreseb ze soutěží

    "Sešit IV." - oceněné práce v soutěžích pro mládež

    "Sešit IV." - oceněné práce v soutěžích pro mládež

     


     
    Soutěže
    Soutěžní programy zaujaly své pevné místo v nabídce akcí pro českou mládež. Podnět k jejich vzniku dala Hana Greenfieldová, bývalá vězenkyně terezínského ghetta, která od počátku akce pro děti finančně podporuje. Jestliže se v roce 1994 1. ročníku zúčastnilo 33 dětí z 10 škol, v roce 2000 to bylo 400 dětí z 59 škol mnoha měst republiky. Pro rok 2001 byl v lednu vyhlášen již 7. ročník literární soutěže s názvem "Jak žít spolu na jedné planetě" a 5. ročník soutěže výtvarné "Jak plyne čas", kde je úkolem mladých výtvarníků vytvořit triptych kreseb k zadaným textům.

    Předávání cen účastníkům soutěže v roce 2000

    Předávání cen účastníkům soutěže v roce 2000

     

    Vyhlášení soutěží pro rok 2001

    Vyhlášení soutěží pro rok 2001

     

    Vyhlášení soutěží pro rok 2001

    Vyhlášení soutěží pro rok 2001


     
    Kulturní a společenské akce
    Uskutečněné výstavy
  • 1997 - výstava "Anna Franková - odkaz pro současnost" s doprovodným programem
  • 1997 - "Cesta naděje" v litoměřické galerii Salva Guarda - výběr kreseb ze soutěží
  • 1999 - "Památník Terezín představuje své vzdělávací oddělení" - průřez činností oddělení
  • 2000 - 2003 - "Holocaust očima českých dětí" - Los Angeles, USA - výběr z kreseb ze soutěží
  • 2000 - 2003 - "Jak plyne čas"

  • Z výstavy "Anna Franková - odkaz pro současnost" v Muzeu ghetta v Terezíně

    Z výstavy "Anna Franková - odkaz pro současnost" v Muzeu ghetta v Terezíně

    Vystoupení souborů
    Především půdní divadlo v Magdeburských kasárnách je využíváno pro konání různých hudebních a dramatických vystoupení. Dětské dramatické soubory z ČR i zahraničí zde představují i programy vytvořené speciálně pro Terezín. Mezi dlouholeté spolupracovníky patří Dismanův rozhlasový dětský soubor, v jehož repertoáru se nacházejí díla spjatá s Terezínem - dětská opera "Brundibár" H. Krásy a "Květovaný kůň" N. Frýda.

    Představení "Brundibár", Půdní divadlo ve Středisku setkávání

    Představení "Brundibár", Půdní divadlo ve Středisku setkávání

     


     

     
    Pracovní listy pro základní a střední školy
    Vzdělávací oddělení Památníku Terezín si dovoluje základním a středním školám nabídnout pracovní listy „Terezín - místo spojené s holocaustem Židů v průběhu 2. světové války“ I. a II. Tyto pracovní listy by měly sloužit k přípravě či opakování pro žáky a studenty v období před návštěvou vzdělávacího semináře v Památníku Terezín.

    Pracovní listy byly vypracovány na základě ohlasů a připomínek pedagogů, kteří již ses svými skupinami terezínské semináře absolvovali a sami zjistili efektivitu bezprostředního připomenutí či zopakování faktů před samotnou exkurzí.
    Pracovní listy se skládají z několika částí. Oba dva začínají obecnými informacemi o přítomnosti Židů v Evropě, o historii židovství vůbec. Část druhá je věnována osudům židovského obyvatelstva v Čechách a na Moravě po září roku 1938, městu Terezín a základním informacím o terezínském ghettu. Další část představuje ve zkratce některé významné osoby, které kvůli svému židovskému původu prošly terezínským ghettem, např. Karel Poláček, Arnošt Lustig, Helga Weissová-Hošková a další.
    Poslední, čtvrtá část je věnována úkolům pro žáky a studenty, které mohou řešit s pomocí údajů z pracovního listu, vlastních znalostí či různých encyklopedií apod. Úkoly jsou zaměřeny podle věku na literaturu, chronologii historických událostí, pojmům týkajícím se židovství atp.

    Na základě našich zkušeností víme, že pokud skupina přijíždí do Terezína určitým způsobem připravena, nejsou jim cizí základní pojmy a termíny, pak má práce na semináři větší význam. Žáci použijí své znalosti jako základ a na něj pak vrství nově nabyté vědomosti. Těch můžeme v tomto případě předat daleko více. Je ale samozřejmé, že naše dvojlisty jsou pouze jednou z možností, jak se na seminář připravit.

    Pracovní listy pro každého žáka či studenta jsou zdarma automaticky zasílány do školy pedagogovi, který se se školní skupinou přihlásí na jednodenní či vícedenní vzdělávací seminář přímo na Vzdělávacím oddělení Památníku Terezín.

    Pracovní list I. - úvodní strana zabývající se obecně problematikou židovství a historií do roku 1939.

    Pracovní list I. - úvodní strana zabývající se obecně problematikou židovství a historií do roku 1939.

    Pracovní list II. - tato strana představuje osobnosti, které se významným způsobem zapsaly do historie ghetta.

    Pracovní list II. - tato strana představuje osobnosti, které se významným způsobem zapsaly do historie ghetta.


     
    Kontakty a informace
  • Památník Terezín
    Vzdělávací oddělení - Muzeum ghetta
    411 55 Terezín
    Tel.: 0416 782577
    Fax.: 0416 782993

    Mgr. Ludmila Chládková - vedoucí
    Mgr. Ilona Smékalová
    Karel Rožec
    Jana Šmolová

  • Památník Terezín
    Středisko setkávání
    Tyršova 19
    411 55 Terezín
    Tel.: 0416 782948

    Mgr. Naďa Štulcová


    Pracovní doba: pondělí-pátek 7-15:30 hod.
    Při pobytu seminární skupiny je pracovní doba neomezená.

    Vzdělávací programy: délka, schéma podle dohody - nabídku zašleme.
    Pro účastníky vzdělávacích programů možnost využít zázemí Střediska setkávání při vzdělávacím oddělení:

  • ubytování ve 2-4 lůžkových pokojích s příslušenstvím - kapacita 44 osob - 200 Kč/osoba/noc
  • stravování dle objednávky celodenní nebo po dohodě v jídelně Střediska: plná penze: 260 Kč/osoba (snídaně: 71Kč, oběd: 96 Kč, večeře: 93 Kč)
  • půdní divadlo, klubovna

    Podpora projektů pro mládež: děkujeme za příspěvky (finanční i materiální), které je možné zaslat na adresu Památníku, popř. na účet: KB Litoměřice - č.ú. 123-1532-471/ 0100 s poznámkou "Fond Hany Greenfield".


  •  

     
    Provozuje © 2000-2003 Falcomp
    www.falcomp.cz
    Všechna práva vyhrazena


     Pohlednice
    Pošlete svým známým elektronickou pohlednici, např. tuto:
     
    Terezín, Interiér krematoria
     
    Poslat tuto pohlednici

     
     Anketa
      Navštěvujete někdy památ-ky jen kvůli zajímavým kulturním akcím?
     
    Ano  (22236)
    Ne  (6371)

     Další památky
    můžete nalézt na adrese
     
    pamatky.pruvodce.com www.guide-prague.cz
     
     
     Doporučujeme
      Židovské muzeum v Praze 
     
    Projekt Holocaust
     
    Institut Terezínské iniciativy 
     
    Hana Greenfieldová  
     
    a
     
    CzList Travel